Koprová omáčka jednoznačně rozděluje národ na dva tábory. Jedni ji nesnáší, druzí ji milují. Pokud patříte k těm druhým, zde je recept na koprovou omáčku (koprovku).

Nejprve musíme udělat světlou jíšku – v kastrolu rozehřejeme máslo, vsypeme mouku a usmažíme. Jíšku zalijeme vlažným bujonem, rozšleháme a přivedeme za neustálého míchání k varu. Když omáčka zhoustne, přidáme silnější stonky kopru svázané nití. Jemné části kopru nakrájíme a prozatím odložíme stranou. Vaříme mírným varem za občasného promíchání asi 30 minut.

Pak opatrně přilijeme smetanu tak, aby se nesrazila, a mléko, které v případě potřeby můžeme zahustit trochou mouky. Krátce povaříme, vsypeme jemně posekaný kopr, vyjmeme stonky kopru svázané nití a vyhodíme je.

Omáčku na závěr dochutíme solí, cukrem eventuálně octem či citrónovou šťávou a sundáme z plotny. Omáčka se nechá ještě zjemnit přidáním lžíce másla.

Koprová omáčka se může podávat s vejci uvařenými natvrdo (a rozkrojenými po délce na půlku) či k vařenému hovězímu masu. Jako přílohu volíme brambory.

Jaké ingredience budeme potřebovat:

100 g másla
2 vrchovaté lžíce hladké mouky
0,75 litru vývaru z masa nebo bujónu
1 lžíci mouky
1 lžičku cukru
svazek kopru (nebo půl skleničky kopru sterilovaného v octě)
kelímek zakysané smetany
šálek mléka
ocet
sůl