TOPlist
Vyhledávání

Pro mnohé lidi je již samo grilované maso nebo ryba delikatesou – ke kulinářským zážitkům lze však dospět teprve přidáním lahodných omáček nebo rafinovaných marinád. Jako marináda se označuje omáčka, do které se grilované potraviny předem nakládají.

Omáčka je naproti tomu hustá tekutina, která se podává ke grilovanému pokrmu nebo kterou se jídlo přelévá. Naložení a ochucení pokrmů je jedním ze základních úkonů. Bez okořenění nebo dochucení masa nedosáhnete nikdy 100% úspěchu.

Marinovací omáčkou můžete ochutit jakýkoliv druh masa (vepřové, hovězí, kuřecí, jehněčí, ryby, mořské plody a zajisté také zeleninu a různé přílohy). Marinádu lze zakoupit již připravenou nebo si ji můžete připravit vlastnoručně doma z čerstvých ingrediencí. Výroba doma z čerstvých ingrediencí je zajisté mnohem lepší a dodá výraznější chuť připravovanému masu. Marinády zesilují nebo zjemňují chuť pokrmu, záleží jaké suroviny použijeme při přípravě. Kousky obyčejného masa získají lepší chuť, pokud je naložíme do oleje zjemněného bylinkami a kořením. Doporučujeme vždy používat olivový nebo rostlinný olej, který Vám udrží během grilování šťávu v mase. Přebytečný olej však musíme před grilováním osušit, abychom zabránili vyšlehnutí plamene. Naložené a upravené maso bychom měli chvíli nechat na chladném místě. Ne však v chladničce, pokud doba naložení pokrmu nepřesahuje 2 hodiny. Před grilováním už maso musí mít opět pokojovou teplotu.

Marinovací omáčka na grilování by měla obsahovat koření, nebo jiná ochucovadla, která zlepší chuť masa. Je lákavé popustit uzdu fantazii, ale přitom se musíme držet striktně několika pokynů, abychom měli ty nejlepší výsledky. Vždy používáme kvalitní olej, který rozděluje a zesiluje chuť danou kořením. Většinou se přidává i něco kyselého, jako např. ocet, víno, kefír, jogurt nebo citrónová šťáva, dodáte tím pokrmu osvěžující a zajímavou chuť a současně prodlužujete trvanlivost.

Maso ať už jakékoli musí v marinádě nějakou dobu ležet. Kuřecí maso a ryby nasáknou rychleji připravenou omáčku a snáze přijmou její chuť, proto by nemělo být dlouho naložené, ztratila by se přirozená chuť masa. Naproti tomu maso hovězí a vepřové můžeme nechat naložené klidně delší dobu, aby se omáčka krásně natáhla do masa. Omáčky lze připravovat i jako zálivku k připravovanému pokrmu. Omáčky korunují každé grilované jídlo: ať již se jedná o rybu, maso nebo zeleninu, omáčka je vždy může obohatit. Důležité je vědět, že přísady které omáčka obsahuje mohou v mnoha případech určovat chuť grilovaného pokrmu. Například kuřecí prsíčka jsou v podstatě chuťově neutrální. Teprve omáčka jim dodá typickou stylovou chuť, např. asijské nebo středomořské speciality. Přitom vždy platí: budeme-li omáčkám věnovat lásku, čas a nadšení, odmění se nám vynikající chutí a grilování se pro nás stane nezapomenutelnou událostí. Moderní grily jsou již připraven na přípravu omáček společně s pokrmem. Dá se říci, že skoro každý větší plynový gril má k této přípravě omáčky vestavěnou ohřevnou ploténku. Grilovacích omáček je velké množství a záleží jen na připravovaném pokrmu a chuti grilujícího.

Klasické omáčky jsou např. Barbecue, sýrové omáčky, Tzatziky nebo bylinkové omáčky. Každý si může vytvořit svou vlastní omáčku, variant je opravdu hodně a záleží opravdu jen na Vaši fantazii. Universální omáčky, které se hodí jak pro rybu, tak pro hovězí, vepřové a kuřecí maso jsou např. křenová omáčka, koprová omáčka, smetanová omáčka nebo rajčatová omáčka. Omáčky lze podávat ve studeném nebo teplém stavu, opět záleží na druhu grilovaného masa a samozřejmě také na příloze, kterou budeme k masu podávat.

Přidejte komentář